VIII Olimpiada Szkół Polonijnych   16 maj 2019 (13:22)
VIII Olimpiada Szkół Polonijnych

Medale, puchary, dyplomy, nagrody, emocje, rywalizacja, wiedza, talent, sława - długo by można jeszcze wymieniać, by opisać zakończoną w ubiegłą sobotę VIII Olimpiadę Szkół Polonijnych z Irlandii i Irlandii Północnej. Jak co roku konkurencji było co niemiara, dla usystematyzowania podzielone zostały na trzy kategorie: naukowe, sportowe i artystyczne, a te podzielone z kolei na kategorie wiekowe.

I tak mieliśmy nauczanie zintegrowane, klasy IV-VI, VII- gimnazjum oraz licealistów, rodziców i nauczycieli. Chętnych mieliśmy aż nadto! Co za frekwencja! Stawiły się szkoły z całej Irlandii i Irlandii Północnej: Cavan, Belfast, Arklow, Athlone, Carlow, Dundalk, Waterford, Limerick i Cork. Nie zabrakło gości z Polski w postaci Szkoły Podstawowej nr 3 z Płońska i naszych przyjaciół z Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, na czele z Panią Prezes Barbarą Wojdą.

Na dobry początek Olimpiady odśpiewaliśmy wszyscy wspólnie Hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego wypełnił halą sportową podobnie, jak uczestnicy Olimpiady artystycznej, dla której hala stała się sceną przez następne kilka godzin. W jury olimpiady artystycznej zasiadła obok wspomnianej Pani Prezes Barbary m.in. Pani Konsul Katarzyna Kasperkiewicz. Na scenie zobaczyliśmy wiele talentów; od wokalnych, poprzez gimnastykę artystyczną, taniec, recytację, po teatr. Wybór najlepszych zapewne był bardzo trudny. Na tej samej hali odbył się pokaz zapaśników. Podobne emocje i rywalizacja odbywały się na boiskach; to tutaj zmierzyli się biegacze, piłkarze, lekkoatleci i wszelkiej innej maści sportowcy rywalizujący o wspaniałe puchary i medale. W budynku szkoły irlandzkiej natomiast zmagali się w Olimpiadzie naukowej; historycy, geografowie, matematycy, mistrzowie ortografii, walcząc o wspaniałe nagrody rzeczowe.

Dla pozostałych przygotowano atrakcje w postaci miasteczka olimpijskiego, gdzie można było pojeść, posiedzieć, pomalować sobie buzię, odpocząć, a nawet zagrać na loterii, w której główną nagrodą był rower! Koniec Olimpiady to oczywiście ogłoszenie wyników i tak kolejno tytuł mistrzowski przypadł SPK Cavan, II miejsce dla SPK Cavan i III miejsce zajęło SPK Cork. Gratulujemy zwycięzcom!!! Pełna lista nagrodzonych, w każdej kategorii dostępna pod linkiem: [link do wyników]
Gratulujemy i do zobaczenia za rok!!!